Varje år anordnar Studieförbundet Näringsliv och Samhälle en rekryteringsdag för doktorander i nationalekonomi. Vi har pratat med några av doktoranderna och arbetsgivarna som deltog på SNS Job Market för att ta del av deras upplevelser.
Vad tar du med dig från dagen?
Eventet har varit väldigt trevligt. Det har varit roligt att träffa doktorander i samma situation, träffa seniora forskare och lyssna till andras presentationer.
Vad fick dig att söka till SNS Job Market?
För att träffa potentiella arbetsgivare – för att få en bild av potentiella arbetsmöjligheter, vad de arbetar med och för att veta vilka kompetenser som efterfrågas.
Hur har du upplevt dagen?
Det har funnits goda möjligheter att integrera med potentiella arbetsgivare på ett meningsfullt sätt under informella former.
Varför sökte du till SNS Job Market?
Jag håller på att avsluta min doktorsexamen. Detta är en stor knutpunkt för ekonomijobb i Sverige.
Vad har du lärt dig av idag?
Jag lärde mig av de doktorandernas presentationerna. Det är ett bra tillfälle att träffa andra inom området.
Vad fick Riksgälden att komma till årets SNS Job Market?
Det är viktigt att se vilka doktorander som snart är färdiga och vilka områden de forskar inom.
Vad tar du med dig från dagen?
Väldigt intressanta presentationer från doktoranderna och trevlig miljö att diskutera i.
Vad fick Arbetsförmedlingen att komma till årets SNS Job Market?
Vi rekryterar just nu och vill träffa potentiella kandidater.
Vad tar ni med er från dagen?
Det är ett trevligt ställe att träffa doktorander och gamla kollegor. Nästa år ska vi försöka hålla intervjuer också.