Varje år samlar SNS Tylösandskonferens framstående röster inom forskning, politik och näringsliv för att diskutera de stora samhällsfrågorna. I år stod demokratin i fokus: på flera håll i världen knakar den i fogarna, och den regelbaserade världsordningen omdanas i grunden. Det var bakgrunden till årets tema, Democracy under Pressure.
Bland talarna fanns dåvarande statsminister Ulf Kristersson, statsvetarna Susan Stokes och Jan Teorell, utrikesröster som John Bew, Piotr Buras och Sylvie Kauffmann, handelsexperten Arancha González Laya samt AI-profilerna Marie Brattberg och Keith Strier. Med dem också Göran von Sydow, chef för Svenska institutet för europapolitiska studier (SIEPS), Fredrik Sjöholm, professor i nationalekonomi och vd för Institutet för Näringslivsforskning, Maja Fjaestad, senior rådgivare till rektor vid Karolinska Institutet, och Christian Cederholm, vd för Investor, under ledning av moderator Mia Odabas.
Ekonomisk ojämlikhet och korruption kan öka risken för demokratisk tillbakagång
Ett växande hot är valda ledare som eroderar demokratier inifrån genom att försvaga domstolar, myndigheter och medier. Susan Stokes pekade på ojämlikhet som orsak: den skapar misstro och polarisering som gör väljare mer benägna att acceptera angrepp på demokratiska institutioner. Jan Teorell lyfte korruptionen. Ledare som vill underminera demokratin blir lättare valda i mer korrupta länder, och korruptionen hjälper dem sedan att bibehålla sin makt. Läs mer i Susan Stokes SNS Analys som nyligen publicerades.

Populismen är en motreaktion mot liberalismen, snarare än demokratin
Piotr Buras beskrev hur populistiska partier utmanar de liberala och rättsstatliga institutioner som begränsar politikens makt. När etablerade partier uppfattas ha svårt att förbättra människors livsvillkor skapas utrymme för illiberala alternativ. Sylvie Kauffmann betonade samtidigt att förtroende är svårt att återuppbygga när det väl gått förlorat.

Världsekonomin avglobaliseras inte. Men protektionismen fortsätter att öka
Arancha González Laya varnade för en tilltagande ”casual protectionism”: improviserad, ogenomtänkt och symbolisk. EU:s möjlighet och styrka är den inre marknaden, som kan fungera som buffert mot amerikansk protektionism. Varje fördjupning av den parerar en del av USA:s tullhöjningar. Den stora utmaningen är att hantera hur USA:s och Kinas makroekonomiska obalanser påverkar handeln och samtidigt hålla marknaderna öppna.

Den transatlantiska länken är starkare än ryktet gör gällande, menade John Bew
Handeln mellan USA och EU har aldrig varit större, det amerikanska och ukrainska underrättelseutbytet är djupt och värdefullt för båda länder, och USA:s behov av ett militärt starkt Norden ökar i takt med att Arktis växer i betydelse.

AI är en kapplöpning som demokratier inte har råd att förlora
Marie Brattberg beskrev hur USA satsar på att leverera den bästa produkten, medan Kinas strategi snarare handlar om snabb spridning och användning. Keith Strier varnade för att bli för distraherad av rivaliteten mellan stormakterna. Varje land måste bygga sina egna förmågor hemma utifrån sina egna styrkor och förutsättningar. Europa gör rätt saker men i alldeles för liten skala, och makten över de avgörande teknologierna ligger i dag hos ett fåtal personer.

Tylösandskonferensen återkommer 2027 – håll utkik på sns.se.