Hoppa till innehållet
Böcker | 2005-06-29

Syskongräl. 36 beslutsfattare om finsk-svenskt ägande

Olle Rossander, Fredrik Bystedt, Ilkka Haavisto

De dramatiskt ökande företagsaffärerna över Östersjön under framför allt 1990-talet har fått rader av akademiker, journalister, företagsanalytiker och konsulter att understryka och förklara skillnaderna mellan finskt och svenskt ledarskap. Tysta, starka beslutssnabba finländare ställs mot långsamma, konflikträdda och samförståndssökande svenskar.

I ett gemensamt projekt mellan finska EVA (Näringslivets Delegation) och SNS (Studieförbundet Näringsliv och Samhälle) har trettiosex finländska och svenska storföretagsledare och beslutsfattare fått ge sin syn på bakgrunden till de många affärerna, skillnader i företagskulturer och ledarskap mellan finska och svenska storföretag.

Boken ger också en utförlig beskrivning av den ekonomiska integrationen och den industriella logiken bakom de många företagsaffärerna över Östersjön samt drar en rad viktiga slutsatser när det gäller framtiden för den ekonomiska integrationen mellan Finland och Sverige.

Boken har skrivits av ekonomijournalisten Olle Rossander tillsammans med projektledare Fredrik Bystedt vid SNS och projektchef llkka Haavisto vid EVA.

  • Författare

    Olle Rossander

  • Författare

    Fredrik Bystedt

  • Författare

    Ilkka Haavisto

Kategorier

Ämne

Andra böcker inom Företagande

Missa inget från SNS. Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Ta del av våra senaste nyheter. Få nya insikter och håll dig uppdaterad om viktiga samhällsfrågor.