Hoppa till innehållet
Böcker | 1978-03-15

Rationaliseringsrörelsen i Sverige. Effektivitetsidéer och socialt ansvar under mellankrigstiden

Hans De Geer

I denna bok riktas uppmärksamheten mot de moderna rationaliseringsidéerna – tidsstudierna, självkostnadsberäkningarna – och deras genombrott i Sverige. Här analyseras hur rationaliseringens sociala konsekvenser, till exempel arbetslöshet, väckte frågan om företagens sociala ansvar och om samhällets rätt att ingripa i näringslivets omvandlingsprocess. Dessutom belyses den roll som rationaliseringstankegångarna spelade för den sociala reformpolitiken. I ett avslutande kapitel tecknas ett samband mellan den moderna industriproduktionens krav och de politiska ideologiernas tendens mot samförståndslösningar under mellankrigstiden.

  • Författare

    Hans De Geer

Kategorier

Ämne

Andra böcker inom Fler ämnen

  • Böcker Fler ämnen

    Den svala svenska tilliten. Förutsättningar och utmaningar

    Tillit mellan människor är en viktig resurs som kan bidra till att skapa lösningar på bland annat samhällsproblem. Är tilliten lätt att rasera eller är den i grund och botten stabil? Påverkas människors tillit av faktorer i omgivningen där de verkar och bor?
  • Böcker Fler ämnen

    Kan landet lagom vara bäst?

    Sverige och de nordiska länderna är i främsta ledet i fråga om ekonomi, innovationsförmåga, välfärd och miljö.
  • Böcker Fler ämnen

    Maktens signaler. Från plym till naket huvud

    Makthavare talar till oss med sina ord och sina handlingar. Men också med andra signaler som hur de klär sig, uppträder, friserar sig. Och de kan ändra stil. Hur ska vi tolka en president utan slips, en partiledare med märkesväska eller den strängt formelle premiärministern i ett skuldsatt land?
  • Böcker Fler ämnen

    En resa i kommunikation. Fallet Sveriges riksbank

    Åren 2007-2009 upplevde Sveriges riksbank en berg- och dalbana när det gällde förtroende hos vissa målgrupper, först utskälld och sedan hyllad. Kritiken handlade i mångt och mycket om Riksbankens kommunikation. Det kommunicerades för lite, för otydligt och Riksbanken gjorde dåliga eller svårbegripliga prognoser.

Missa inget från SNS. Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Ta del av våra senaste nyheter. Få nya insikter och håll dig uppdaterad om viktiga samhällsfrågor.