Hoppa till innehållet
Seminarium | 2026-03-31

Hur bör de framtida kapitalkraven för bankerna se ut?

SNS video thumbnail
Laddar…

Riksbankschef Erik Thedéen gästade SNS den 31 mars för att diskutera kraven på bankernas kapitalbuffert och utvecklingen inom bankreglering med Danske Banks Sverigechef Linda Fagerlund och professor Kasper Roszbach.

Sedan finanskrisen har kapitalkraven ökat både i Sverige och internationellt. Internationellt pågår nu en diskussion om behovet av att förenkla och modernisera bankregleringen. I bland annat USA finns förslag om att lätta på delar av regelverket. Vilka hänsyn bör tas i denna process, och hur viktigt är det med gemensamma internationella standarder? I Sverige har Riksdagen nyligen beslutat att Riksbanken ska ta över ansvaret för att fastställa den kontracykliska kapitalbufferten. Hur bör detta och andra kapitalbuffertkrav utformas och tillämpas framöver?

Välkommen till ett seminarium där riksbankschef Erik Thedéen, tillika ordförande i Baselkommittén för banktillsyn, ger sin syn på utvecklingen inom bankregleringsområdet. Därefter följer en paneldiskussion med expertinsikter om den framtida utvecklingen av bankernas kapitalkrav.

Seminariet är ett samarbete mellan SNS, Riksbanken och Swedish House of Finance.

Medverkande 

Linda Fagerlund, vd Danske Bank Sverige 

Kasper Roszbach, professor i nationalekonomi vid Lunds universitet

Erik Thedéen, riksbankschef

 Samtalet leds av Pehr Wissén, PhD, Professor Emeritus of Practice, Swedish House of Finance.  

 Anmälan och pris 

Mötet är kostnadsfritt och öppet för SNS medlemmar, SHoF partners*, forskare, press och särskilt inbjudna. 

*Lista över SNS medlemmar/Information om medlemskap.  

** SHoF Partners    

Presskontakt

press@sns.se

Kategorier

Seminarieserie

Ämne

I samma serie

Andra seminarier inom Offentliga finanser

Missa inget från SNS. Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Ta del av våra senaste nyheter. Få nya insikter och håll dig uppdaterad om viktiga samhällsfrågor.