Forskningsprojektet Lärdomar om integration har fokuserat på hur fler personer som invandrat till Sverige kan inkluderas på arbetsmarknaden och hur utbildningssystemet kan bidra till etablering.
Projektet startades år 2017 och avslutades i juni 2021. En viktig utgångspunkt har varit att det tar lång tid för utrikes födda och särskilt flyktinginvandrare att etablera sig på arbetsmarknaden. Flyktinginvandringen till Sverige har under flera decennier varit större än till många andra länder i västvärlden. Många av de vuxna som har kommit till Sverige på senare tid har låg utbildning och få nyanlända elever slutför sin gymnasieutbildning.
SNS har knutit 19 välmeriterade forskare inom nationalekonomi, företagsekonomi, sociologi och demografi samt en brett sammansatt referensgrupp till projektet. Arbetet har resulterat i 11 rapporter och 21 seminarier och workshops som finns att ta del av på längre ned på sidan.
Fyra lärdomar från projektet
Sedan 2017 har SNS forskningsprojekt Lärdomar om integration studerat integrationen i Sverige och hur den skulle kunna fungera bättre. Totalt har arbetet resulterat i 11 rapporter och 21 seminarier som på olika sätt belyser samhällsfrågor kring integration.
Här kommer fyra lärdomar från projektet:
- Integrationen berör flera olika politikområden.
- Utbildning är centralt och tidiga insatser har visat sig vara viktiga.
- För att underlätta etablering på arbetsmarknaden krävs en kombination av åtgärder.
- Praktik och subventionerade anställningar ökar sannolikheten att få jobb. Men kvinnor deltar i lägre utsträckning än män i den här typen av insatser.
Röster om projektet

Gabriella Chirico Willstedt, forskningsledare
Läs merSedan 2017 har SNS drivit forskningsprojektet Lärdomar om integration för att bidra till ny kunskap om integrationen i Sverige och hur den skulle kunna fungera bättre.
”Integrationsfrågorna handlar om så mycket mer än bara arbetsmarknaden och det blir också tydligt i det här projektet.”

Annika Sundén, analyschef Arbetsförmedlingen
Läs merFör Arbetsförmedlingen är integrationsfrågan central. Därför har analyschefen Annika Sundén medverkat i referensgruppen till SNS forskningsprojekt Lärdomar om integration.
”Det är oerhört värdefullt att SNS har gjort den här satsningen på ett forskningsprojekt som sträcker sig över flera år och som tar upp många olika aspekter av integration.”

Mats Hammarstedt, professor i nationalekonomi
Läs merMats Hammarstedt har ägnat sin karriär åt att forska om integration. Inom SNS forskningsprojekt Lärdomar om integration har han skrivit en rapport om vägen in på arbetsmarknaden.
”Integration är viktigt ur alla aspekter för ett samhälle.”
Kontaktpersoner

Senior projektledare
Emelie Lekebjer arbetar med forskningsprojekt inom brottslighet, säkerhet och beredskap på SNS. Hon har en master i statsvetenskap från Lunds universitet.
Emelie Lekebjer

Forskningsledare, fil. dr
Gabriella Chirico Willstedt arbetar som forskningsledare och medlemschef på SNS. Hon är disputerad nationalekonom från Uppsala universitet.
Gabriella Chirico Willstedt
Rapporter och seminarier
Genomfört och publicerat
Referensgrupp Lärdomar om integration
Fler forskningsprogram
SNS Klimat
Om hur klimatpolitiken effektivt kan begränsa utsläppen i en snabbt föränderlig omvärld.SNS Konjunkturråd
Varje år analyserar en grupp forskare svensk ekonomi i ett internationellt sammanhang.SNS Demokratiråd
SNS Demokratiråd forskar om demokratins förutsättningar, förhållanden och utveckling.SNS Infra
Om hur infrastruktur prioriteras och finansieras när behoven ökar.Brottslighet och samhälle
Om hur olika typer av brottslighet utvecklas och vilka åtgärder som gör skillnad.Produktivitet, konkurrenskraft och hållbar tillväxt
Om hur Sverige kan skapa hållbar produktivitet och stärka sin konkurrenskraft.SNS Beredskapskommission
Om hur en samhällsekonomiskt effektiv beredskap kan byggas.
























