Handelspolitik under förändring: insikter från forskning, politik och näringsliv

Geopolitisk osäkerhet och ökade handelshinder har satt handelspolitiken högt upp på den politiska agendan. Tullar och andra handelshinder riskerar att skapa oförutsägbarhet i den globala ekonomin, ändrade värdekedjor och högre priser.

Medverkande

Dave Donaldson, professor i nationalekonomi vid Massachusetts Institute of Technology (MIT). Donaldson har lång erfarenhet av att studera internationell handel och har bland annat forskat om marknadsintegration. Tidigare har Donaldson varit medredaktör i välrenommerade vetenskapliga tidskrifter och gästforskat vid Stanford University och London School of Economics.

Benjamin Dousa (M), bistånds- och utrikeshandelsminister

Heléne Mellquist, Chief Operating Officer, Latour

Seminariet modereras av John Hassler, professor i nationalekonomi vid Institutet för internationell ekonomi (IIES), Stockholms universitet.