SNS Förtroenderåd

SNS är en politiskt oberoende ideell förening. Föreningens högsta beslutande organ är SNS förtroenderåd som består av 208 forskare och ledande beslutsfattare i näringsliv och offentlig förvaltning. Förtroenderådet utser SNS styrelse och revisorer.

Ordförande

Arne Karlsson

Vice ordförande

Staffan Bohman
Meg Tivéus

Hedersledamöter

Carl-Johan Bonnier
Claes Dahlbäck
Gustaf Douglas
Göran Ennerfelt
Sven H Salén
Marcus Storch
Sten Westerberg

Övriga valda ledamöter

Lars-Eric Aaro, ÅF
Jonas Abrahamsson, Swedavia
Johan Agerman, Länsförsäkringar
Martin Andersson, Oliver Wyman
Mats Andersson, Global Challenges Foundation
Karin Apelman, Handelsbanken
Charlotte Axelsson, Vasallen
Antonia Ax:son Johnson, Axel Johnson AB
Gustav Bard, Adelis Equity Partners
Bo Becker, Handelshögskolan i Stockholm
Torbjörn Becker, SITE vid Handelshögskolan i Stockholm
Ann-Marie Begler, Försäkringskassan
Erik Belfrage, Consilio International
Jens Bengtsson, Roschier
Kenneth Bengtsson, Systembolaget
Li Bennich-Björkman, Uppsala universitet
Lars Berg, Net Insight
Thomas Berglund, Capio
Erik Berglöf, London School of Economics
Lars Bergman, Handelshögskolan i Stockholm
Clas Bergström, Handelshögskolan i Stockholm
Magnus Billing, Alecta
Hans Biörck, Skanska
Anders Björklund, Stockholms universitet/SOFI
Göran Blomqvist, Riksbankens jubileumsfond
Pär Boman, Handelsbanken
Ingrid Bonde, Kollegiet för svensk bolagsstyrning
Birgitte Bonnesen, Swedbank
Henrik Borelius, Attendo
Anders Borg, Kinnevik
Anders Bouvin, Handelsbanken
Gunnar Brock, Stora Enso
Charlotte Brogren, Vinnova
Peggy Bruzelius, Lancelot
Johan Bygge, EQT
Karin Bäckstrand, Stockholms universitet
Jan Bäckvall
Birgitta Böhlin, Lernia
Maria Börjesson, Kungliga Tekniska högskolan
Lars Calmfors, Stockholms universitet/IIES
Eva Cederbalk, Cederbalk Consulting
Hans Dalborg
Anders Danielsson, Röda Korset
Johan Dennelind, Telia Company
Anna Dreber Almenberg, Handelshögskolan i Stockholm
Sten Dunér
Per-Anders Edin, Uppsala universitet
Marie Ehrling, Telia Company
Ingrid Eiken, Mäklarsamfundet
Anna-Clara af Ekenstam, PwC
Klas Eklund, SEB
Niklas Ekvall, Fjärde AP-fonden
Annika Elias, Ledarna
Tore Ellingsen, Handelshögskolan i Stockholm
Kerstin Enflo, Lunds universitet
Lars Engwall, Uppsala universitet
Claes Erixon, Scania
Lena Erixon, Trafikverket
Charlotte Erkhammar, Kreab
Annika Falkengren, SEB
Eva Fernvall, Apoteket
Harry Flam, Stockholms universitet/IIES
Ethel Forsberg, Forte
Johan Forssell, Investor
Ulrika Francke, Tyréns
Catrin Fransson, Svensk Exportkredit
Tomas Franzén, Bonnier
Johan Fredriksson
Malin Frenning, Stockholms läns landsting
Christer Gardell, Cevian Capital
Magdalena Gerger, Systembolaget
Eva Gidlöf, Mondrago Consulting
Kerstin Gillsbro, Jernhusen
Mats Granryd, GSMA
Staffan Grefbäck, L E Lundbergföretagen
Richard Gröttheim, Sjunde AP-fonden
Peter Gudmundson, Kungliga Tekniska högskolan
Leif Gustafsson, Cramo
Jörgen Haglind, Tetra Laval
Magnus Hall, Vattenfall
Eva Halvarsson, Andra AP-fonden
Eva Hamilton
Lovisa Hamrin, Herenco
Staffan Hansén, SPP
Ingemar Hansson, Skatteverket
John Hassler, Stockholms universitet/IIES
Lars Heikensten, Nobelstiftelsen
Magnus Henrekson, IFN
Jens Henriksson, Folksam
Cecilia Hermansson, Kungliga Tekniska högskolan
Kerstin Hessius, Tredje AP-fonden
Per Hillström, Morgan Stanley
Maria-Pia Hope, Advokatfirman Vinge
Lars Idermark, Södra
Åke Iverfeldt, Mistra
Agneta Jacobsson, Cushman & Wakefield
Kent Janér, Brummer & Partner
Christian W Jansson, Apoteket
Christian Johansson, SKF
Sigbritt Karlsson, Kungliga Tekniska högskolan
Johan Karlström, Skanska
Maria Khorsand, SOS Alarm
Ann-Sofie Kolm, Stockholms universitet
Casper von Koskull, Nordea
Ann Krumlinde, Danske Bank Sverige
Sussi Kvart, Sussi Kvart AB
Per Langer, Fortum Sverige
Laurent Leksell, Elekta
Assar Lindbeck, Stockholms universitet/IIES
Hans Lindberg, Svenska Bankföreningen
Hans Lindblad, Riksgälden
Frans Lindelöw, Skandia
Christina Lindenius, Svensk Försäkring
Louise Lindh, Fastighets AB L E Lundberg
Martin Lindqvist, SSAB
Eva Lindström, Näringsdepartementet
Filippa Lindström, Upplands Motor
Johannes Lindvall, Lunds universitet
Tobias Lönnevall, Nordstjernan
Bo Lundgren, Sparbankernas Riksförbund
Stefan Lundgren, Riksrevisionen
Annika Lundius
Martin Lundstedt, Volvo
Johan Magnusson, Första AP-fonden
Karin Markides, Vetenskapliga rådet för hållbar utveckling
Harald Mix, Altor Equity Partners
Jan Moström, LKAB
Eva-Maj Mühlenbock, Advokatfirman Lindahl
Günther Mårder, Företagarna
Eva Mörk, Uppsala universitet
Ulrika Mörth, Stockholms universitet
Tomas Nicolin, Förvaltningsrådgivaren Nicolin
Katarina Nordblom, Göteborgs universitet
Gunilla Nordlöf, Tillväxtverket
Oskar Nordström Skans, Uppsala universitet
Peter Nyllinge, PwC
Sven Nyman, RAM Rational Asset Management
Anders Nyrén, Nyrco
Mikael Odenberg
Clas Olsson, Ekonomistyrningsverket
Ulf Pehrsson, Ericsson
Yvonne Pernodd, Kantar Sifo
Stefan Persson, H&M
Torsten Persson, Stockholms universitet/IIES
Ingrid Petersson, Formas
Charlotte Petri Gornitzka, OECD DAC
Annika Rembe, Svenska institutet
Lars Renström, Tetra Laval
Ulf Riese, Handelsbanken
Irma Rosenberg
Björn Rosengren, Sandvik
Anna Ryott, Swedfund International
Stefan Ränk, Einar Mattsson
Kerstin Sahlin, Uppsala universitet/Vetenskapsrådet
Elisabet Salander Björklund, Bergvik Skog
Staffan Salén, Salenia
Jonas Samuelson, Electrolux
Björn Savén, IK Investment Partners
Cecilia Schelin Seidegård, Länsstyrelsen i Gotlands län
Sylvia Schwaag Serger, Vinnova
Peter Seger, Sophiahemmet
Johan Sidenmark, AMF
Sebastian Siemiatkowski, Klarna
Anna Sjögren, IFAU
Gabriella Sjögren Lindquist, Inspektionen för Socialförsäkringen
Johan Skarborg, Academic Work
Johan Skoglund, JM
Sven Stafström, Vetenskapsrådet
Anitra Steen, AFA Försäkring
Katarina Steen Carlsson, IHE, Institutet för hälso- och sjukvårdsekonomi
Anna Stellinger, Kommerskollegium
Olof Stenhammar, AB Basen
Emma Stenström, Handelshögskolan i Stockholm
Helena Stjernholm, Industrivärden
Lars Strannegård, Handelshögskolan i Stockholm
Hans Stråberg, Atlas Copco
Pernilla Ström
Per Strömberg, HHS/Swedish House of Finance
Ulrika Stuart Hamilton, Famna
Helena Stålnert, Stålnert Kommunikation
Annika Sundén, Arbetsförmedlingen
Jan-Eric Sundgren
Anders Sundström, KF
Karl-Henrik Sundström, Stora Enso
Jakob Svensson, Stockholms universitet/IIES
Lars E.O. Svensson, Handelshögskolan i Stockholm
Ulrik Svensson, Lufthansa
Hans Tson Söderström
Sverker Sörlin, Kungliga Tekniska högskolan
Håkan Sörman, Länsstyrelsen i Jönköpings län
Jonas Tallberg, Stockholms universitet
Daniel Tarschys, Stockholms universitet
Elisabeth Thand Ringqvist, SVCA
Erik Thedéen, Finansinspektionen
Thomas Thiel
Patrik Tigerschiöld, Bure Equity
Michael Treschow, Wallenbergstiftelserna
Lars Trägårdh, Ersta Sköndal högskola
Mathias Uhlén, Kungliga Tekniska högskolan
Gabriel Urwitz, Segulah
Frank Vang-Jensen, Nordea Danmark
Daniel Waldenström, IFN
Jacob Wallenberg, Investor
Per-Olof Wedin, Sveaskog
Katrin Westling Palm, Pensionsmyndigheten
Annika Winsth, Nordea
Fredrik Wirdenius, Vasakronan
Pehr Wissén, Swedish House of Finance
Jonas Vlachos, Stockholms universitet
Peter Wågström, NCC
Erik Åsbrink, Alecta
Olof Åslund, IFAU
Sara Öhrvall, MindMill Networks
Ingalill Östman, Castellum
Thomas Östros, IMF

Ordförande i SNS lokalgrupper

Robert Bergman, Innovation Pite (Piteå/Skellefteå)
Charlotta Breide, STVA (groupe SNCF) (Paris)
Anders Furbeck, (Luleå)
Stefan Nilsson, HFC Advisory (Tokyo)
Elias Norojärvi, LKAB (Malmberget)
Thomas Pålsson, Aspekta (Skåne)
Maria Roth, SEB (Väst)
Cicki Törnell, Handelsbanken (Jönköping)
Johan Mannerberg, Siemens Building Technologies (Schweiz/Liechtenstein)
Pontus Åberg, ECB (Frankfurt)