I kontakt med omvärlden. Riksdagsledamöterna och internationaliseringen

Martin Brothén

I kontakt med omvärlden 8,2 MB PDF

Den moderna demokratin står inför stora utmaningar till följd av internationaliseringen. Inte minst påverkas nationella parlament och parlamentariker av utvecklingen. I kontakt med omvärlden handlar om hur nationella parlament och parlamentariker fungerar i en internationaliserad omgivning. Det gäller relationen till det omgivande internationella samhället samt relationen till medborgare och väljare.

Två konsekvenser av internationaliseringen och parlamentarikers internationella kontakter analyseras: dels olika mekanismer som kan underlätta att internationella kontakter blir allmänt spridda bland ledamöter i nationella parlament, dels vad som händer med parlamentariker som utvecklar internationella kontakter. Frågan är om nationella parlamentariker fungerar på olika sätt i representativa avseenden , beroende på om de har eller inte har internationella kontakter.

Ett unikt material – inte mindre än arton enkätundersökningar i olika nationella parlament – ligger till grund för analyserna. Samtliga svenska riksdagsledamöter har ingått i undersökningar vid fyra tillfällen mellan 1988 och 1998. Dessutom redovisas undersökningar genomförda parallellt i samtliga nordiska länder och i elva av EU:s medlemsländer.