Studier utan slut. Ekonomi, företag, människor

Sune Carlsson

Studier utan slut 4,0 MB PDF

Boken är en mycket personlig sammanfattning av iakttagelser och lärdomar från ett långt yrkesliv inom. forskning, företag och administration, skriven av en person med humanistisk grundsyn och ett utvecklat sinne för livets goda.

Sune Carlson har varit professor i företagsekonomi vid Handelshögskolan i Stockholm och Uppsala universitet. Men hans erfarenheter sträcker sig långt utanför Sveriges gränser. Vi får träffa många spännande människor som författaren mött i Sverige men också under sina studieår i Chicago, New York och Wien, som chef för FN:s tekniska biståndsprogram i Israel och Bolivia och som. direktör för FN:s Ekonomiska Byrå i New York.

Sune Carlson har sysslat med studier i hela sitt liv. Det är erfarenheter och funderingar kring dessa studier vi få r ta del av i denna bok.