Efter en kort period av tillväxt börjar den svenska ekonomin glida in i en internationell lågkonjunktur. Samtidigt har balansbristerna förvärrats, framför allt vad gäller underskotten i bytesbalans och statsbudget.
Det ställer den ekonomiska politiken inför svåra prov. Balansbristerna begränsar utrymmet för en aktiv konjunkturpolitik . Frågorna hopar sig över de ansvariga för den ekonomiska politiken.
Hur lång och djup blir den internationella recessionen? Kan Sverige föra en ny överbryggningspolitik? Hur kan den stigande inflationstakten bringas ned till acceptabla nivåer? Vilken modell för avtalsförhandlingar bör gälla under SO-talet? Hur skall vi få fart på Sveriges industri?
Dessa och liknande frågor diskuteras i denna rapport från SNS Konjunkturråd. Rådet presenterar som vanligt en analys av det ekonomiska läget i Sverige och lägger fram ett förslag till ekonomisk politik med långsiktig inriktning.